KENDRIYA  VIDYALAYA  ASC CENTRE BANGALORE-47

ALLOTMENT  OF  DUTIES FOR  THE  YEAR  2019-20

The  following  committee are  hereby  constituted to  carry out curricular  &  co curricular and  extra  curricular activities  and  also  to  provide ample  opportunities and  encouragement to achieve the highest  ethical and moral values among the students and also to facilitate the smooth functioning of Vidyalaya during the academic session  2019-20 w.e.f  02-04-19.

Necessary handing/taking over has to be completed latest  by 02.04.2019

SL.NO

DEPARTMENTS

TEACHERS

1.

OVERALL CONVENERS/ACADEMIC COUNCIL MEMBERS

MS HAJRA SHAIK (VP) I/C

MS. K.P. ANUSUYA (HM)

MR. ASOK KUMAR (PGT MATHS)

MS. SALEENA JACKSON (PGT PHY)

MS SHOBHA RANI (PGT HINDI)

DR. VANDNA GARG (PGT ENG)

MS.RAJASHREE NANDAKUMAR (PRT)

MS. H.S.PADMA (PRT)

MS. JAYASHREE.R (PRT)

MS. SUMAN PANDEY(PRT)

2.

CONVENERS

ANNUAL DAY CELEBRATION

SPORTS DAY

ESCORTING DUTIES

RELIEVING DUTIES

MS HAJRA SHAIK (VP) I/C

MR. ASOK KUMAR (PGT MATHS)

MS ANUSUYA (HM)

 OFFICE

3.

ADMISSION

MS.SREEDEVI (PGT CHE)I/C

 Mr.H.D.TIWARI (PGT CHE)

MR.ROOPENDRA SINGH MADHUKAR  (PGT CHEM)

MS ARCHANA (TGT MATHS)

MS. K.P.ANUSUYA  (HM)

MS.SHYAMALI ROY (PRT)

MS. SHANTHA KUMARI (PRT)

MS.SUMAN PANDEY (PRT)

MS.H.S.PADMA (PRT)

 MR. MAHESH RAI( RTE I/C)

4.

EXAMINATION (INTERNAL)

MS.SELEENA JACKSON (PGT PHY) I/C

MS. ANURADHA R RAO  (PGT BIO)

MS.VIDYA MORE (TGT HINDI)

MS.VATSALA(TGT ENG)

MR.NAGRAJ (TGT SKT)

MS.  RAJASHREE N (PRT)  I/C

MS. SIVAGAMI (PRT)

MS SHASHIKALA (PRT)

MS.VIJAYALAKSHMI SARAVANAN (PRT)

MRS.NAZMA RASHMI (PRT)

MRS.KEERTHI( COM)

5.

EXAMINATION (EXTERNAL)

MR.J.G.BABU (PGT MATHS) I/C

MR.NARASIMHAM (PGT HIS)

MS. R JYOTHI (TGT MATHS)

6.

CBSE

MR. ASHWANI KSHATRI (PGT BIO)

MS. SAI SUDHA (PGT PHY)

MS.JYOTHI (TGT MATHS)

MS.NISHITHA (TGT ENGLISH)

 

7.

TIME TABLE

 

MR.J.G.BABU (PGT MATHS) I/C

MS.RAJASHREE RAJAN (TGT MATHS)

MS. SWATI SINGH (TGT ENG)

MS.H.S.PADMA I/C

MS.ANJALI SINGH (PRT)

MS.KEERTHI  (COMP INSTRUCTOR))

8.

SUBSTITUTION

MEMBERS  OF  TT

MRS.SILVY ABRAHAM  I/C (PRIMARY)

9.

CCA & VALUE EDUCATION

ASSEMBLY PROGRAMME

PA  SYSTEM

DR.MS. VANDNA GARG(PGT ENG)I/C

MS.SHOBHA RANI (PGT HINDI)

MS. MARIE DEEPALI (TGT ENG)

MR.T BHARANIDHARAN(TGT WET)

HOUSE MASTERS & CLASS TEACHERS

MS. DEEPA RAWAT  I/C (PRI)

MS.VIJAYALAKSHMI .M (PRT)

MS.DHANYA JANARDHANAN (PRT)

MS.ANJALI (PRT)

MS. SEENA.C (PRT)

MS.SUSHMITA (MUSIC)

MR. KRISHNA MURTHY (SUB STAFF)

MR ANIL KUMAR  (SUB STAFF)

10.

EXTERNAL CCA

DR MS. C.R.BEENA (TGT HIN) I/C

MS.NISHITHA (TGT ENG)

MS.DEEPA RAWAT  (PRT)

 

11.

NATIONAL FLAG PROTOCOL

MS.MANDAKINI (TGT PET) I/C

MR.NARASIMHAM (PGT HIST)

MR.LOGANATHAN (PGT COMM)

MS.SUSHMITA (PRT MUS)

12.

STUDENTS COUNCIL

MS JAYASHREE P B (PGT ENG) I/C

MR. ASHOK KUMAR (PGT MATHS)

MS S GEETHA

MS NISHITHA

MS.SUMAN PANDEY I/C (PRT)

MR.MAHESH RAI (PRT)

MS. NAZMA RASHMI (PRT)

MS.SIVAGAMI (PRT)

MS. VIBHA SAHAY (PRT)

MS.ANJALI (PRT)

COACHES- MR HIMMAT & MR VINAY

13.

FURNITURE

MR.BHARANIDHARAN (TGT WET)I/C

MR. NAGARAJ (TGT SANSKRIT)

MR.NARASIMHAM (PGT HIS)

MS. MONIKA (TGT MATHS)

MS. VIJAYALAKSHMI MURTHY I/C (PRT)

MS. H.S.PADMA (PRT)

14.

ICT

SHALA DARPAN

UBI FEE PORTAL

UPLOADING  OF PHOTOGRAPHS ON  WEBSITE FORTNIGHTLY

MAINTENANCE & UPDATION OF WEBSITE & ALL TECHNOLOGY RELATED ISSUES

MS.POOJA KHARE (PGT COM)I/C

MS. SHARADHA (PGT COM)

MS.ARCHANA (TGT MATHS)

MS.VANDANA RANA(TGT SCIENCE)

MR.RAMMOHAN (TGT ART)

COMPUTER INSTRUCTORS

MS.KEERTHI (COM) I/C (PRT)

MS.ABIDA NAFIS (PRT)

15.

AUDIO VISUAL AIDS

MRS.RENUBALA SINHA (TGT SCI) I/C

MS. SAJITHA NAIR (LIB)

MS SHASHIKALA I/C (PRT)(PRT)

MS. SAMPURNA MURALI (PRT)

16.

PRIZE DISTRIBUTION

 

MS SAI SUDHA (PGT, PHY)

MS.AKANKSHA (PGT ECO.)

MS MARIE DEEPALI (TGT ENG)

MS.RAJASHREE RAJAN (TGT MATHS)

MS.  SHANTHA KUMARI (PRT)

MISS INDUBALA (PRT)

17.

HARITH VIDYALAYA (GREEN SCHOOL INITIATIVE)

NATURE CLUB/ECO CLUB

MS.  ANURADHA RAJARAO (PGT BIO)I/C

MS RAJSHREE RAJAN (TGT MATHS)

MS MONIKA TOMAR (TGT MATHS)

MS DEEPIKA MISHRA (TGT SCIENCE)

MS. DEEPTHI PANDEY(TGT SCI)

MR P L TRIPATHI (TGT SST)

MR.RAMMOHAN (TGT ARTS)

MS.SHYAMALI ROY I/C (PRT)

MS.NAGEENA MEENA  (PRT)

 

 

18.

 

 

EXCURSION/FIELD TRIP/ADVENTURE

 MS HAJRA SHAIKH (VP) I/C

MR LOGANATHAN (PGT COMM)

MS ANUSUYA (HM)

MR RAMMOHAN (ART)

MR.T BHARANIDHARAN (TGT WET)

MR NAGRAJ (TGT SANSKRIT)

MS MANDAKINI (PET)

MR.MAHESH RAII/C (PRT)

MR. T.RAMULU (PRT)

MS.DHANYA JANARDHANAN (PRT)

19.

CLUSTER CO-ORDINATION

(RECORDING ACTIVITIES DONE  WEEKLY)

& STUDENT AND STAFF ACHIEVEMENT CHRONICLE

(SECONDARY)

MS.T. R. RAJALAKSHMI   (TGT HIN) I/C

MS.G.SANKARI (TGT MATHS)

MS DEEPIKA MISHRA (TGT SCIENCE)

(PRIMARY)

MRS. BABY SUNITHA (PRT)

20.

VVN/PURCHASE COMMITTEE

MS HAJRA SHAIKH (VP) I/C

MR. ASHOK (PGT MATHS)

MR.LOGANATHAN (PGT COMM)

MS ANUSUYA (HM)

MR.RAMMOHAN (TGT ART)

MR BHARANIDHARAN  ( WET)

MS.MANDAKINI (TGT PET)

MS.JYOTHI SHETTY(JSA)

21.

M & R VIDYALAYA

MR. H D TIWARI (PGT CHEM) I/C

MR.T BHARANIDHARAN(TGT WET)

MR.NARASIMHAM (PGT HIS)

MR.LOGANATHAN( PGT COMM)

MR.P.L. TRIPATI (TGT SST)

MS.D M PADMAVATHY (SSA)

22.

M & R STAFF QUARTER

MR.T BHARANIDHARAN (TGT WET) I/C

DR H D TIWARI (PGT CHEMISTRY)

MR. NARASIMHAM (PGT HISTORY)

MS.D M PADMAVATHY(SSA)

MS.JYOTHI SHETTY (JSA)

23.

CS- 54

FEES & FINES CHECKING

MR. LOGANATHAN( PGT COMM)  I/C

MRS H S PADMA (PRT)

MS SANDHYA JOSHI (PRT)

MS.JYOTHI SHETTY (JSA)

24.

LIBRARY COMMITTEE

MS.SAJITHA NAIR (TGT LIB) I/C

MS ANUSUYA (HM)

ALL FACULTY CONVENORS

MS. JAYASHREE  R (PRT)

 MS. A.K.BABY SUNITHA(PRT)

25.

GENERAL GRIEVANCES

&

SCHOOL LEVEL

INTERNAL COMPLAINTS COMMITTEE

(ICC)

MS HAJRA SHAIK (VP) I/C

MR.ASOK KUMAR (PGT MATHS)

MS R JYOTHI (TGT-MATHS)

MR  S NAGARAJA (TGT SKT )

MS ANUSUYA (HM)

MS. VIDYA MORE(TGT HINDI)

MS MARIE DEEPALI (TGT ENGLISH)

Mr. MAHESH RAI ( PRT)

MS MANDAKINI (PET)

26.

GAMES / SPORTS/VOCATIONAL SKILLS

MS. MANDAKINI (TGT PET) I/C

ALL COACHES

MR.T BHARANIDHARAN( WET)

MR.RAMMOHAN (TGT ART)

MS.SAJITHA NAIR (TGT LIB)

MS.  SHANTHA KUMARI I/C (PRT)

MS.INDUBALA (PRT)

MR. MAHESH RAI (PRT)

MS.ABIDA NAFIS (PRT)

MS.VIBHA SAHAY(PRT)

 

27.

 

FIRST AID & MEDICAL CHECK UP

MS. MANDAKINI (TGT PET) I/C

MS.SHYMALI ROY I/C (PRT)

MS.NAGEENA MEENA (PRT)

DOCTOR

NURSE

28.

HINDI IMPLEMENTATION

(RAJ BHASHA )

MS.SHOBHA RANI (PGT HIN)I/C

MS. VIDYA MORE(TGT HINDI)

MS.RAJALAKSHMI(TGT HIN)

MS.DEEPA RAWAT (PRT)

29.

PUBLICATION

OF NEWSLETTERS/CMP NEWSLETTER/VIDYALAYA MAGAZINE/SOUVENIR

MS.SHOBHA RANI I/C (PGT HIN)

DR. VANDNA GARG (PGT ENG)

MS. SWATI SINGH (TGT,ENG)

MEMBERS -ALL LANGUAGE TEACHERS INCLUDING GERMAN

MS ANUSUYA (HM)

MS.DEEPIKA MISHRA (PRT)

MS.RAJASHREE.N (PRT)

30.

SCOUT & GUIDE

CUBS & BULBULS

MR.LOGANATHAN( PGT COMM)I/C

MR.NARASIMHAN (PGT HIS)

MR.P.L. TRIPATHI (TGT SST)

DR. MS C.R.BEENA (TGT HIN)

MS.G.SHANKARI (TGT MATHS)

MS. SANDHYA JOSHI  (TGT MATHS)

MS. MONIKA TOMAR  (TGT MATHS)

MS.SUMAN PANDEY (PRT)

MS. SILVY  ABHRAHAM  (PRT)

MS. RAJASHREE N  (PRT)

MR. MAHESH RAI  (PRT)

31.

SLOW LEARNER PROGRAMME

MS HAJRA SHAIK (VP) I/C

MS ANUSUYA (HM)

MS.SELEENA JACKSON (PGT PHYSICS)

MS RAJASHREE RAJAN (TGT MATHS)

MS.RENUBALA SINHA(TGT SCIENCE)

32.

AEP & LIFE SKILLS EDUCATION

MR. ASHWINI KUMAR (PGT BIO) I/C

MS RENUBALA( TGT SCIENCE)

MS.SRABANI (TGT ENG)

MS.S.GEETHA(TGT SST)

MS.VANDANA(TGT SCI)

MS DEEPIKA MISHRA (TGT, SCI)

MR SUNDAR, COUNSELLOR

33.

GUIDANCE & COUNSELLING

MS HAJRA SHAIK( VP ) I/C

MR LOGNATHAN (PGT COMM)

MS.SRABANI (TGT ENG)

 MR SUNDAR,  COUNSELLOR

MS DEEPA RAWAT (PRT)

34.

BEAUTIFICATION

MR.RAMMOHAN (TGT ART) I/C

MS UMA RANI (PGT GEO)

MS MONIKA TOMAR (TGT MATHS)

 

35.

 

DISPLAY BOARD

MR.RAMMOHAN (TGT ART) I/C

ART & CRAFT INSTRUCTOR

MS.SANDHYA JOSHI (TGT MATHS)

ALL HOUSE MASTERS

MS.SAMPURNA MURALI I/C

MS. VIBHA SAHAY (PRT)

MS.ASHA KAPOOR (PRT)

MS.SEENA.C (PRT)

MS.INDUBALA (PRT)

MS.KAVITHA (PRT)

36.

PHOTOGRAPHY

MR.RAMMOHAN (TGT ART) I/C

MS. A.K. BABY SUNITHA (PRT)

MR.V KRISHNAMURTHY (SUB STAFF)

37.

MORNING ASSEMBLY

MS HAJRA SHAIK (VP) I/C

MS ANUSUYA (HM)

MS. MANDAKINI (TGT PET)

DR.MS. VANDNA GARG(PGT ENG)

MS.SHOBHA RANI (PGT HINDI)

MS MARIE DEEPALI JIMMY (TGT ENG)

MS. DEEPA RAWAT  I/C (PRT)

MS.VIJAYALAKSHMI M(PRT)

MS.DHANYA JANARDHANAN (PRT)

MS.ANJALI (PRT)

MS. SEENA C (PRT)

MS SUSHMITA (MUSIC)

 CLASS TEACHERS(CLASS ON DUTY)

38.

DISCIPLINE

MS HAJRA SHAIKH (VP) I/C

MR. ASOK  KUMAR (PGT MATHS)

MS. SAI SUDHA (PGT PHY)

MS S GEETHA (TGT SOC. SC.)

MS. SHRABONI (TGT ENG)

MS. JYOTHI (TGT MATHS)

MS.RAJASHREE RAJAN (TGT MATHS)

MS MARIE DEEPALI JIMMY (TGT ENG)

MS. MANDAKINI (TGT PET)

MS.SUMAN PANDEY I/C

MR.MAHESH RAI (PRT)

MS. NAZMA RASHMI (PRT)

MS.SIVAGAMI (PRT)

MS. VIBHA SAHAY (PRT)

MS.ANJALI (PRT)

 COACHES- MR HIMMAT & MR VINAY

39.

NCC

MS. MANDAKINI (TGT PET) I/C

40

CANTEEN COMMITTEE

MS HAJRA SHAIKH (VP) I/C

MR ASOK KUMAR(PGT MATHS)

MS SAISUDHA (PGT PHYSICS)

MS SREEDEVI (PGT CHEMISTRY)

MR T BHARANIDHARAN (TGT WET) I/C

MR NANDA KUMAR (TGT SOC. SC)

 

41.

HOUSE KEEPING & SECURITY

MS HAJRA SHAIK (VP) I/C

MS.T.RAJALAKSHMI (TGT HIN)

MR. NANDA KUMAR (TGT SOC. SC.)

MS.G.SANKARI (TGT MATHS)

MS.USHA VERMA (PRT)

MS. ALOKA MATHUR  (PRT)

MS.SIVAGAMI (PRT)

MS.VIJAYALAKSHMI SARAVANAN  (PRT)

42.

WATER MANAGEMENT

MR.T BHARANIDHARAN (TGT WET) I/C

MR.T.V.LOGANATHAN (PGT COMM)

MR.NARASIMHAM (PGT HIST)

43.

TEACHING AIDS

MS.UMA RANI (PGT GEOG) I/C

MR.NARASIMHAM (PGT HIST)

MS SHASHIKALA (PRT)

MS. SAMPURNA MURALI (PRT)

44.

MODERATION COMMITTEE

MS HAJRA SHAIK (VP) I/C

MS SELEENA JACKSON (PGT PHY)

MS VIDYA MORE (TGT HINDI)

MS ANUSUYA (HM)

ALL FACULTY HEADS

45.

ORIENTATION PROGRAMME BY OUTSIDE AGENCIES & GUEST LECTURES

MS.JAYASHRI P B  (PGT ENG) I/C

MS POOJA KHARE (PGT COM)CLASSES XI & XII  

MS .SRABANI (TGT ENG) VI TO X

MS. NAGEENA MEENA (PRT)

MS.DEEPA RAWAT (PRT)

46.

NIE

MS.NISHITHA(TGT ENG) I/C

MS  VATSALA  (TGT ENG)

MS  BABY  SUNITHA (PRT)

MS RAJASHREE.N (PRT)

MS DEEPA RAWAT (PRT)

47.

SUBJECT  COMMITTEE CONVENERS

(SECONDARY)

DR. MS VANDNA GARG (PGT ENGLISH)

MR ASOK KUMAR (PGT MATHS)

MS  SELEENA JACKSON (PGT PHY)

MR.LOGANATHAN (PGT COMMERCE)

MS.SHOBHA RANI(PGT HIN)

48.

SUBJECT  COMMITTEE CONVENOR 

((PRIMARY )               ENGLISH  

 

                                     HINDI

 

                                    MATHS

 

                                      EVS

 

MS. RAJASHREE NAND KUMAR (PRT)

 

MS.SUMAN PANDEY (PRT)

 

MS. H S PADMA (PRT)

 

MS.JAYASHREE .R (PRT)

49.

RESOURCE ROOM(CMP)

CAL /TAL

MS.VIJAYLAKSHMI MURTHY (PRT)  I/C

MS H S PADMA (PRT)

50.

*OFFICE CO ORDINATION

CORRESPONDANCE RELATED ISSUES

 

*REPORTING(STAFF MEETING/ACADEMIC MONITORING etc

 

*Email/SYSTEM RELATED ISSUES

 

FINANCE /ACCOUNTS RELATED ISSUES

INCOME TAX /RTI/SERVICE BOOK RELATED/SERVICE VERIFICATION

MR.ASOK KUMAR (PGT MATHS) PAY BILL

MR.LOGANATHAN (PGT COMM) ACCOUNTS

 

MS.SWATHI SINGH (TGT ENG)

MS.NISHITHA (TGT ENG)

 

MS.POOJA KHARE (PGT COM)

MS. SHARADHA (PGT COM), COMPUTER INSTRUCTORS

MR.ASHOK KUMAR (PGT MATHS)

MS.PADMAVATHY (SSA)

51.

HOSPITALITY

MR ASOK KUMAR (PGT MATHS) I/C

MS.MONIKA (TGT MATHS

MS.SAJITHA NAIR (TGT, LIBRARIAN)

MS.H.S.PADMA (PRT)

MS.DEEPA R (PRT)

MR. ASHOK KUMAR (PGT MATHS)

52.

REPORTING/PRESS AND MEDIA COVERAGE

MR R RAMMOHAN (TGT ART) I/C

MS VATSALA SHUKLA (TGT ENG)

MR.T BHARANIDHARAN(TGT WET)

53.

SCIENCE EXHIBITION /OLYMPIADS

MS. SELEENA JACKSON (PGT PHY) I/C

MR.ASHWANI KUMAR  (PGT BIO)

MS.SAI SUDHA (PGT PHY)

 

54.

 

*NATURE CLUB

 

*SCIENCE CLUB

 

*JUNIOR SCIENCE LAB

 

MS.AKANKSHA SURELA (PGT ECO)

 

MS.DEEPTHI PANDEY (TGT SCI)

 

MS.DEEPIKA MISHRA (TGT BIO)

55.

VALUE EDUCATION

MS.SUNANDA P. H .(TGT SKT) I/C

MR.NAGARAJ (TGT SKT)

MR.RAMMOHAN (TGT ART)

& ALL ACP TRAINED TEACHERS

56.

BACK TO BASICS

MS VATSALA PANDEY (TGT ENGLISH) I/C

MS ANUSUYA (HM)

MS.JYOTHI (TGT MATHS)

DR. MS.RENUBALA SINHA(TGT SCIENCE)

57.

SANITATION

MS.VANDANA RANA (TGT BIO) I/C

MS.DEEPTHI PANDEY (TGT SCI)

MS RICHA SHRIVASTAV (TGT HINDI)

 

58.

*LANGUAGE LAB (ENGLISH)

 

 

*LANGUAGE LAB (HINDI)

 

 

*MATHS LAB/MATHS OLYMPIAD

MS.JAYASHREE P B(PGT ENG)I/C

MS.SRABANI (TGT ENG)

 

DR MS.C R BEENA (TGT HINDI)

MS.T.RAJALAKSHMI (TGT HINDI)

 

MS.RAJASHREE RAJAN (TGT MATHS)

MS.ARCHANA C .S (TGT MATHS)

 

59.

PTA CONSTITUTION & CO ORDINATION

MR. NARASIMHAM (PGT HIS)I/C

MS. RAJASHREE RAJAN (TGT MATHS)

MR. S NAGARAJ (TGT SKT)

60

BALA

MR ASHWINI KUMAR (PGT BIO) I/C

MS UMA RANI (PGT GEO)

MR RAM MOHAN (ART TEACHER)

MR BHARANIDHARAN (TGT WET)

MS SRABANI(TGT ENG)

MS RAJASHREE NAND KUMAR (PRT)

MS DEEPA RAWAT (PRT)

61

TRANSPORT SAFETY COMMITTEE

MR RAM MOHAN (ART TEACHER)

MS SHOBHA RANI (PGT HINDI)

MS RICHA SHRIVASTAV (TGT HINDI)

MS BABY SUNITHA (PRT)

62

SCHOOL SAFETY PLAN

MR NARSIMHAM (PGT HISTORY)

MR. NANDA KUMAR (TGT,SOC SC)

MR MAHESH RAI (PRT)

MS SUMAN PANDEY (PRT)

63

VIDYALAYA PLAN, ACADEMIC LOSS AND COMPENSATION PROGRAMME

MR ASOK KUMAR (PGT MATHS) I/C

MS UMA RANI (PGT GEOG)

MS. AKANKSHA SURELA (PGT ECO)

MS.R JYOTHI (TGT MATHS)

COMPUTER INSTRUCTORS

64

ANTI BULLYING COMMITTEE

MS HAJRA SHAIKH(VICE PRINCIPAL)

MR.ASOK KUMAR(PGT,MATHS)

MS.SAI SUDHA(PGT,PHYSICS)